V košíku nejsou žádné položky. Jak nakupovat?

Po dvou měsících...

před 14 hodinami
Dr. Staněk
Milá Dag. Tam to mám velkou radost a gratuluji k takovému úžasnému výsledku! Buďte prosím trpělivá a počítejte s tím, že váha půjde dolů o 0,5 - 1 kg týdně. Protože se zdá, že si dokážete jídelníček perfektně připravit , myslím si, že váha půjde dolů spíše o cca 1 kg týdně. Může se také objevit větší váhový skok směrem dolů. AMK 5 v tom může pomoci. Nyní bych ho používal obden. Není třeba každý den. Obsah sacharidů nemusíte započítávat do hodnot, které jsem vám doporučil. Energeticky vyjde nápoj neutrálně. Co se týká únavy, může se při dlouhodobější redukční dietě objevit a často se zvýšená únava skutečně objevuje. Nepochybně je ale jen jednou z příčin celkové únavy. V konečném součtu dojde nakonec k opačnému efektu, bude-li jídelníček dostatečně výživný. Jinak neznám nikoho, kdo by si na únavu nestěžoval a protože jste velmi činorodá a nepochybně dosti pracovně vytížená, hledal bych hlavní důvod tam. Ženy nemívají brzdu a neumí si dát krátkého šlofíka během dne. Ten pak nahrazují třeba kávou a tak se únava kumuluje až to jednou praskne. Až dočtete knížku pana profesora Šimka, napíši vám mailem krátký dodatek. V každém případě knížka je ze života a je mi blízká. Není ale obecným návodem ke zdraví a ke zdravému stravování. Pan profesor takový záměr psaním knížky ani neměla myslím, že to tam také zdůraznil. Dr. Kunová je zkušená lékařka, která se léčbou obezity dlouhodobě zabývá. Vybrala jste dobře! Těším se, že se zas nejpozději ozvete. Budu rád, když se ozvete při jakékoliv nejasnosti.
 
před 2 dny
Saurah
Dobrý večer, milý pane doktore, tak jsem zdolala desáté kilo! :-) Jsem spokojena, jen trochu unavená, ale to může být čímkoli včetně školy. Vitamíny, minerály a kolagen užívám, o jídelníček se snažím v rámci možností pestrý (hlavně množství druhů zeleniny syrové a tepelně upravené). Vámi navržených hodnot jídelníčku se držím striktně; pokud dopoledne přidám navíc např. něco malin ze zahrady, klidně odpolední jídelníček na Potravině, který si plánuji večer nebo ráno, celý přestavím, abych doporučené KJ, sacharidy ani tuky nepřesáhla-už v tom mám docela praxi :-). Je zvláštní, že nemám ani chutě na sladkosti jako dřív... ale je pravda, že jsem si oblíbila DietLine Dezert, Horký nápoj a tyčinky Pauza, které si třeba rozdělím. Zato vidina dobrého čerstvého chleba s máslem a sýrem je lákavá. Na chuť AMK 5 jsem si trochu zvykala, ale začíná být také návyková :-); jen mně už nabourává celkový počet sacharidů na den, je to přece jen další položka do skromného jídelníčku, musím něco ubrat... Jak dlouho ji mám pít? Ráda bych ještě dolů dalších 7-10 kilo. Lidé i žáci říkají, jak jsem omládla a sluší mně to, moc hezky se to poslouchá, ale hlavně jsem šťastná, že mám jídlo zatím pod kontrolou a mám větší radost ze života :-). Moc Vám děkuji... A knížku od pana profesora Šimka už čtu; nechala jsem si přibalit ještě jednu s názvem "Hubnutí pro ty, co si všechno moc berou"-celá já :-). A od MUDr. Kunové "Praktický návod pro zdravé hubnutí", zbytek motivace nacházím zde v Poradně. Pozdravuji Vás, přeji příjemný sváteční den, Dag.
 
před 8 dny
Dr. Staněk
Dobrý den, Dag. Pana docenta Kuželu znám také. Je to odborník přes klinickou výživu a tuším bývalý předseda společnosti pro výživu. Možná by vás zaujala tato knížka od profesora Šimka. Byl váženým a milým profesorem fyziologie na Lékařské fakultě v Hradci Králové. Je psána velmi sympatickým jazykem. https://antikvariat-pce.cz/kniha/simek-josef-jak-jsem-zhubl-tricet-kilo-a-uz-nepribral-moje-cesta-ke-zdrave-vyzive-1995 Knihu bych nedoporučil úplně jako návod ke zdraví pro každého. Je v ní ale poučení a zdravý rozum. Myslím, že kniha dokáže motivovat k tomu, aby se člověk rozhodl včas své stravovací návyky změnit a tak možná změnit i svůj osud.
 
před 8 dny
Saurah
Moc děkuji za odkaz na Společnost pro výživu; neznám ho, web prozkoumám a pročtu. Také jsem už kdysi narazila na doc. MUDr. Ladislava Kužela, PhD., ale poslouchala pouze jeho videa, knihy nemám. Co nejméně masa mně bude vyhovovat, jen nesmím sklouznout k tomu, jak dokážu někdy jíst dlouhodobě mizerně, přejídat se a... to už znáte. Zatím mám co studovat, ještě jednou děkuji za všechny rady, ozvu se, až zdolám to desáté kilo :-). Vaše Dag.
 
před 9 dny
Dr. Staněk
Milá Dag, pod většinu názorů pana doktora Fořta či paní doktorky Slimákové bych se určitě podepsal. Není také špatné slyšet názory z více stran. Co se týká samotného jídelníčku nepochybně bych hledal poučení u nich. Myslím, že knihy Dr.Slimákové jsou čtivé. Sám jsem si jednu pro zajímavost také přečetl. Knihy doktora Fořta znám také. Velmi smutné a těžko pochopitelné je, že současné zdravotnické služby v podstatě ignorují to základní na čem stojí lidské zdraví. O době minulé to platí dvojnásob. Tedy co jíme, pijeme a dýcháme. Pak by bylo nemocných mnohem méně, pokud bychom se dokázali maximálně vyvarovat nevědomých chyb. Když procházím občas lékařskými ambulancemi nemocnic tak si vždycky v duchu říkám, zda je někdo kromě zdravotnického personálu vůbec v práci... Jestliže zkoumáme podrobněji jídelníčky jednotlivých lidí, zjistíme, že nejsou nijak pestré a značně stereotypní. Připravíte-li si v podstatě skutečně pestrý jídelníček na 14 dní dle základních výživových doporučení (Společnost pro výživu) a ten stále opakujete, nešlápnete vedle a určitě to pozitivně ovlivní vaše zdraví a kondici. Kolik tuků, sacharidů a bílkovin má váš běžný denní jídelníček rámcově obsahovat vám rád upřesním, pokud budu mít k dispozici aktuální výsledek laboratorního vyšetření krve a moči po ukončení dietního režimu. Určité korekce na základě zjištěných výsledků mohou mít smysl. Právě tato samozřejmá informace nebývá vůbec či chybně zdravotníky sdělována. K čemu jsou pak výživové informace na obalech potravin? Čím víc budou pokrmy připraveny ze základních surovin, tím lépe. Je to navíc levné a většinou také velmi chutné, aniž bychom vymýšleli velké kulinářské nebo barbarské složitosti. Jinak vám vždy rád odpovím na nejasnosti, které se týkají složení potravin a potravinářských surovin.
 
před 9 dny
Saurah
Milý pane doktore, Vy dokážete odpovídat tak hezky, že bych si ráda přečetla od Vás knihu o zdravém stravování... Na internetu jsem objevila některé články od Vás. Až přestanu pouze kombinovat přípravky DietLine, Guareta, libové maso, zeleninu a mléčné výrobky, musím ještě prozkoumat recepty na Vašich stránkách; určitě napoví, co Vy sám upřednostňujete a jak co správně v kuchyni používat, abych své zdraví podpořila a naopak si ho neničila. Plnou knihovnu o hubnutí jsem už rozdala a o zdravém stravování jste mně už kdysi napsal, abych raději nečetla. Ale čeho se mám držet, abych Vás neustále neobtěžovala všetečnými dotazy? Který autor se staví ke stravování rozumně? Mám knihy St, Bukovského, M. Slimákové, četla jsem pana Fořta atd... Nebo existuje nějaký pramen informací o výživě pro laiky, jako jsem já, jednoduše a srozumitelně psaný, se kterým Vy souhlasíte? Moc děkuji; tím máslem jste mě opravdu překvapil... :-)
 
před 10 dny
Dr. Staněk
Jednoznačně bych volil máslo, Dag. Stačí necelá lžička. Takto jsem na to zvyklý. To je méně než 2 g tuku. Když máme na výběr dobrou a voňavou cibuli je to nejlepší řešení. Máslo vylepší senzorický vjem z aromatických látek cibule. V cibuli jsou hlavně sirné sloučeniny, které spíše zapáchají (např. rybinou) a pak aldehydové sloučeniny. Ty mají různé příjemné vůně (oříšková, kakaová apod.). Ty jsou dobře rozpustné v tuku a protože máslo díky složení mastných kyselin je velmi lahodné, je to potom "vidět" i na chuti a vůni cibulky a na finálním pokrmu. Cibule obsahuje také zásobní polysacharid hodně podobný inulinu, takže orestováním tam vznikají sloučeniny jako při praženi čekanky. Aromatické látky cibule dělají pokrm těžší, mohou dráždit trávicí ústrojí včetně žlučových cest. Takový pokrm ale může zasytit na delší dobu... Při redukční dietě je dobré využít koření a aromatické ingredience. Olivový olej, protože má výraznou chuť a vůni, překryje aromatické látky cibule a asi bych ho volil na orestování cibule jen u konkrétních jídel nebo možná raději vůbec. Dělá pak pokrm ještě těžší. Jde ale také o zvyk a adaptaci na určitý druh kuchyně. Máslo je výtečně stravitelné. Obsahuje mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které nezatěžují lymfatické cesty a dostanou se po vstřebání přímo do jater. Zkrátka všechno má své pro a proti a dobrý profesionální kuchař byl měl využít přednosti každé ingredience ve prospěch zdraví a ne nemocí.
 
před 11 dny
Saurah
Moc děkuji. Zatím samozřejmě jsem ráda, když dám dohromady denní příjem, který nepřesahuje 20 g tuků. Je to někdy docela náročné, pokud sáhnu po něčem, co má jen trochu zvýšený obsah tuků, ale daří se mně to, nechybuji a někdy bývám opravdu překvapena složením výrobků. Naučila jsem se jíst čerstvou a kysanou zeleninu a nepřecpávat se ovocem, ale s blížící se zimou vím, že mě čeká vaření, hlavně tepelná úprava zeleniny, luštěnin a až budu smět přidat sacharidy, také obilovin. Prosím, na jakém tuku restujete cibulku pod zeleninu atd. Vy? Restování je také jako smažení? Tedy sádlo? Nebo na tu chvilku olivový panenský olej nevadí? Používala jsem ho na restování doteď, to asi nebylo dobře, že... Děkuji a přeji hezký den :-), Dag.
 
před 12 dny
Dr. Staněk
Dobrý den, Dag. Slazení erythrytolem při redukční dietě v běžném množství je v pořádku, jestliže váhové úbytky za časové období odpovídají předpokladu. 1 g erythrytolu obsahuje teoreticky 2 kcal/8,4 kJ. Může mít projímavé účinky. Co se týká rostlinných tuků a olejů, jsou vhodné především do pokrmů za studena. Tepelná zátěž jim nesvědčí. Obsah nenasycených mastných kyselin se liší nejen podle toho z jaké rostliny pocházejí ale také závisí například na odrůdě, místě pěstování, doby sklizně, klimatických podmínkách. Tepelnou stabilitu a odolnost proti oxidaci ovlivňují i různé přírodní látky, které při získávání olejů zůstávají v nich. Není tedy olej jako olej. Z výživového hlediska se zdá nejcennější olej řepkový díky tomu, že byly vyšlechtěny skvělé odrůdy u kterých je výhodné složení mastných kyselin. Co se týká smažení po delší dobu, doporučil bych jednoznačně volit tuk živočišný a tedy hlavně vepřové sádlo a máslo. Zároveň ale platí. 1. Smažené pokrmy si dopřávejme občas, pokud to náš zdravotní stav dovoluje. Tento způsob úpravy stravy nic dobrého tělu nepřinese. 2. Naučme se používat minimum tuku k tepelné úpravě stravy a kontrolujme si orientačně celkový denní příjem tuku. Vyžadujme, aby to respektovaly i knihy které se věnují vaření a televizní či jiné pořady o vaření. 3. Pokud chceme používat ke smažení tuk rostlinný, je třeba si všímat zda je konkrétní olej k tomu určen a je tedy dostatečně odolný vůči tepelné zátěži. Jinak bych volil olej podle toho, jaký pokrm připravujeme. Například si nedovedu představit, že pro přípravu bramborové tortilly by někdo použil něco jiného než olivový olej. Rostlinné oleje které jsou nepřiměřeně tepelně zatěžovány podléhají rozkladu, jsou těžko stravitelné a ztrácejí všechny výhody oproti živočišným tukům. Jsou pak pro tělo zátěží. Oleje tepelně zatěžujme nezbytně nutnou dobu. Hodí se hlavně pro velmi rychlou přípravu teplých jídel a pouze jednorázově. Jinak aplikace oleje ve spreji mi dává smysl a dá se tím hodně tuku ušetřit. Ne asi každý olej funguje ve spreji dobře, záleží opět na obsahu nenasycených mastných kyselin a asi i zda nádoba slouží k delšímu skladování při vhodné teplotě. Takový olej je pak na druhé straně náchylnější k nežádoucí chemické přeměně.
 
před 13 dny
Saurah
Milý pane doktore, myslela jsem, že se ozvu opět až za týden, ale nedá mně to. Po Vaší vyčerpávající odpovědi přemýšlím, jestli informace, které mám o tucích a kterými se řídím, jsou vůbec pravdivé. Tak se raději zeptám: který olej je nejlepší na vaření? Pro studenou kuchyni mám oleje různé, ještě když jsem jedla makrobio, ale vždy vévodil extrapanenský olivový. Téměř nesmažím, ale pokud restuji cibulku na malém množství tuku např. pod zeleninu, používám extra panenský olivový a právě tím si nejsem moc jistá. K pečení kokosový, slunečnicový nebo řepkový, k potření nepřilnavé pánve avokádový ve spreji a ke smažení řepkový nebo kokosový (ale ani nepamatuji, kdy jsem něco smaženého jedla :-)). Který je podle Vás k čemu vhodný, prosím? A ještě jeden dotaz: vadí když si občas něco osladím erythritolem? Moc děkuji :-)!
 
před 15 dny
Dr. Staněk
Milá Dag, To mám opravdu radost. Radost dvojnásobnou !!! Nejen, že jde váha dolů, ale také proto, že si dokážete poradit se složením jídelníčku dle výživového doporučení. Hezky se mi to četlo. S těmi vitaminy A,D,E, K argumentujete správně. Z pohledu kvantitativního je ale naše tělo denně potřebuje v mikrogramovém ev. miligramovém množství (vit.E). Váš denní příjem tuku se pohybuje okolo 20 g tedy 20 000 mg. Tyto vitaminy máme poměrně ve velké zásobě na několik měsíců, na rozdíl od vitaminů skupiny B, jejichž zásoby jsou minimální a pokryjí možná několik dnů. Jejich využití a potřeba organismu není nijak ohrožena. Pokud semínka povaříte, zlepšíte dostupnost kyseliny fytové, protože se uvolní z přirozené vazby. Je to látka velmi stabilní, odolná také proti varu. Zvýšíte tak její chelatační schopnosti a tak i riziko interakce s minerálními látkami či třeba některými léčivy. Pokud někdo používá lžičku semínek denně, při běžném jídelníčku to žádný problém neznamená. Držíme-li ale přísnou redukční dietu dlouhodobě, může to určitý problém představovat a může dojít k nerovnováze některých minerálních látek a jejich nedostatku v některých tkáních. Zejména u osob vážněji nemocných. Semínka jsou různě bohatá na nenasycené mastné kyseliny. celkový obsah tuku je zhruba stejný (50-60%).Poměry obsažených mastných kyselin bývají značné rozdílné. Působení tepla dochází k nasycení dvojných vazeb a v podstatě jsou pak hůře stravitelné. Pokud tepelně zatěžujeme rostlinné tuky, představuje to jistý problém. U některých větší a některých menší. Záleží na celkovém jejich složení i na obsahu látek, které mohou příznivě ovlivňovat jejich chemickou stabilitu. Mohou pak tedy různou měrou ztrácet své výhody pro lidskou výživu oproti tukům živočišným. Přeji pevnou vůli i v dalším týdnu a těším se na další zprávu.
 
před 15 dny
Saurah
Milý pane doktore, semínka jsem tedy vynechala. Sice je vždy máčím a pražím, ale alespoň ušetřím kalorie na nějakou jinou dobrotu. Sypala jsem je vždy do zeleninové polévky v domění, že k vitamínům A, D, K a E potřebuji tuk, ale pravda je, že ho je 0,7 g ve lžičce japonské miso pasty, kterou si v polévce rozmíchám. Dnes jsem počítala, z kolika druhhů zeleniny jsem miso polévku ráno uvařila: brokolice, květák, pórek, mrkev, petržel, celer, růžičková kapusta, kadeřávek, mangold. Zkoumám složení potravin, manžel kouká přes rameno a už si ze mě legraci nedělá: vidí, že jídelníček, vypočítaný na Potravině.cz dodržuji bez výjimek a pokud něco přidám, zase jinde uberu. Tuky a sacharidy dodržuji striktně, bílkoviny s Vaším svolením někdy malinko víc. Hlad nemám. Snídám v 10 miso polévku, svačinka 10 deka ovoce ze zahrady, oběd libové maso (dnes krůtí prsa) a zeleninový salát, svačina DietLine koktejl nebo řecký jogurt 0% tuku nebo nějaká vysokoproteinová dobrůtka (objevila jsem od Ehrmanna High protein hazelnut mousse 200g: 5g tuky, 10g sacharidy, 20g bílkoviny-mňam :-)), večeře Guareta. Ve škole nahrazuji víc jídel, abych nemusela improvizovat, doma někdy méně, mám čas promyslet jídelníček a něco dobrého si uvařit. Mlsná mě vůbec nehoní, ale když mám prostě "chuť", Guareta vlákninový dezert nebo horký nápoj jsou skvělé. Takže jsem po 6ti týdnech moc spokojená. 7-8 kilo dole :-). Moc děkuji za podporu, bez Vás bych snad ani nezačala...
 
před 20 dny
Dr. Staněk
Dobrý den, Dag. Tak to jsem netušil , že nevaříte ráda. Omlouvám se za špatný úsudek. Vůbec bych netušil, že tak krásné obrázky jídel může vytvořit někdo, koho nebaví vařit. Teď vím, že za to může jen váš výtvarný talent, který nechuť silou přemůže. S tím tofu jsem překvapený. V každém případě nejlepší je od vietnamských výrobců, kteří používají skvělou kanadskou sóju. Co se týče semínek, při dietě žádný racionální smysl nemají. Mohou ještě ochudit tělo o nezbytné minerální látky, díky obsahu kyseliny fytové, která je silně váže. V běžném jídelníčku, jestliže se používají v přiměřeném množství, mohou pomoci optimalizovat příjem mastných kyselin a tedy složení tuku, který za den zkonzumujeme. V každém případě žádné semínko není superpotravinou, použiji-li současný marketingový slovník. Milá Dag, vydržte ! Myslím, že jste na správné cestě a týdenním váhový úbytek je perfektní a mám také radost. Při takovém přechodu na jiný jídelníček z hlediska volby potravin obvykle váha stagnuje. Volba byla správná. Užívejte multivitamin-multimineral např. DietLine VitAmin 1 tabletku za den. Ten kdo si uvědomí co jí po výživové stránce, má na půl vyhráno a je to základní předpoklad k tomu, aby si vytvořil jídelníček který nepovede ke zdravotním problémům. Bude se také lépe cítit po psychické stránce. Těším se na další zprávu a gratuluji !!! Buďte dále velmi opatrná.
 
před 21 dny
Saurah
Milý pane doktore, vařím nesmírně nerada, musím se vždy přemlouvat i k jednoduchým jídlům, nejraději mám chleba s něčím, což vím, že pro mě dobré není. Snažila jsem se sehnat tofu Golden Soya, ale už se asi nevyrábí, ani na internetu jsem nenašla. Tak jsem ho koupila v Lidlu jako vždy, bohužel má víc tuku, cca 8g. Je to docela náročné udržet v jídelníčku 20g tuků a 70g sacharidů, pokud si dvě jídla připravuji sama, snažím se o rozmanitost a zařadím i hrst ostružin nebo malin, které právě dozrávají. Už se mně to docela daří; sacharidy jsem nepřekročila ani jednou, tuky malinko někdy, ale praxí stále vylepšuji. Musela jsem ubrat semínka na velikost lžičky, která jsem si byla zvyklá sypat do ranní miso polévky; ani mě nenapadlo, že hrst už je příliš. Do počítání se mně ze začátku vůbec nechtělo, ale je to dobře, že musím, jinak bych si ani neuvědomila složení různých jídel a kolik je v nich skryto tuků a cukru. Mám asi kilo opět dole, váha 77,7 kg mně dělá radost :-). Tak ještě 10 kilo... Moc Vás pozdravuji a přeji krásný víkend, Dag.
 
před 26 dny
Dr. Staněk
Milá Dag. Díky za zprávu. Mám radost, že si váha pohnula a že si víte rady. Podle obrázků které jste mi poslala je jasné, že musíte být výborná kuchařka. Jen je třeba se popasovat s totální změnou výživových hodnot porcí jídel na úkor cukru a tuku. U nás je obecně velký problém, že v kulinární technologii neumíme respektovat výživová doporučení a nejsou ani respektovány v televizních pořadech, které jsou věnovány přípravě jídel. Snažte se stále pro sebe připravovat alespoň jedno teplé jídlo za den. Chuťově výtečné zeleninové polévky a masové vývary se dají připravit bez přidaného tuku. Jsou nenáročné z hlediska ingrediencí a času. U zeleninových stačí pouze zelenina a koření. Soli se pokud možno vyhněte. Syrečky by byly skvělou potravinou, jen ta sůl to kazí. Nahrazoval bych je někdy tofu ( tip: Golden Soya) . Zeleninové vývary doplňují minerální látky ve vhodném poměru a mohou urychlit látkovou výměnu. Minerální látky se nejen podílí na reakcích energetického metabolismu ale také třeba hrají klíčovou roli při udržování acidobazické rovnováhy. Strava vedoucí k nadváze jednoznačně negativně ovlivňuje acidobazickou rovnováhu a podporuje patologické procesy v těle. Přeji pevnou vůli a těším se, že se za týden ozvete. PS: snažte se prosím co nejvíce přibližovat hodnotám, které jsem vám poslal. Strava může obsahovat více bílkovin o 10-20 g za den.
 
před 27 dny
Saurah
Dodatek: tak včera vyjímečně celý den bez Guarety; jídelníček jsem si dodatečně spočítala na Potravině a docela jsem se strefila kaloricky 3 519 KJ, pouze mně nevyšly tuky a sacharidy: 40T, 40S, 82B. Měla jsem zeleninovou miso polévku, pečené kuře, karbanátek bez mouky (ten nejspíš způsobilvíce tuků), syrečky, High protein jahoda a syrovou zeleninu + vlákninu. Dnes už si pohlídám lépe. Raději jsem hned posnídala Guareta jogurtový krém :-).
 
před 27 dny
Saurah
Milý pane doktore, po třech týdnech mám dole 5 kg (78,6) a dokonce víc než 6kg od své nejvyšší letní váhy (85kg-to je vždy už na poplach). Začala jsem se dvěma svými jídly podle jídelníčku, který jste mně navrhnul, ale nějak mně to s tím počítáním nejde, i když mám možnost spočítat na Potravině příjem za celý den. Alespoň se tedy snažím o minimum sacharidů; jedno jídlo asi stabilně bude kuře se zeleninovým salátem nebo tuňák smíchaný s jogurtem a kyselou okurkou a jen co budu mít víc času, vylepším. Absolvovala jsem i dvě oslavy se spoustou jídla; kromě zeleniny a masa jsem ostatním hojným domácím dobrůtkám odolala, měla jsem radost :-). V Lidlu jsem objevila vysokoproteinové jogurty či pudinky bez cukru, ale nepřeháním to s nimi, jen pro zpestření. Vybavila jsem se Guaretou a Slimlineou a budu pokračovat. Určitě se cítím lépe než na začátku, kdy jsem byla plna obav a otázek a na můj obličej se mně konečně také lépe kouká :-). Děkuji za všechnu Vaši péči a přeji příjemný týden, Dag.
 
před měsícem
Dr. Staněk
Dobrý den, Dag. Vydržte! Váha jít dolů musí. V teplém počasí ale můžete zadržovat výrazně více vody kvůli termoregulaci. Klidně 2-3 kg, jestliže trpíte na otoky dolních končetin. Navíc nyní budete na nohou asi ještě déle a častěji, když skončí prázdniny. Na ručičce vah být vidět nic nemusí i když celkové tukové zásoby budou nižší. Bohužel. Určitě tu osmdesátku ale brzy pokoříte. Pokud někde dobře funguje spravedlnost, tak minimálně při dodržování správně nastavené redukční diety. Jinak jídla si rozplánujte v rámci dne jak vám to bude vyhovovat. Není nutné respektovat pořadí tak, jak jsem uvedl v tom obecném jídelníčku.
 
před měsícem
Saurah
Milý pane doktore, moc děkuji za všechny odpovědi a instrukce. při 12DP odešla 4 kila, zítra končím 7DP. Střeva začala pracovat, ale váha na té magické 80tce stále stojí, maximálně se pohybuje o 20dkg nahoru a dolů... Nic jsem neporušila, ani hlad večer mě nepřinutil sníst něco navíc, nakonec je docela příjemné ho pocítit :-). Objednala jsem další Vaše produkty, nevím, jak tento týden zvládnu v chaosu začátku školního roku vařit, tak jimi případně nahradím 3 jídla a redukční svačinu snad už zvládnu. Kdybyste věděl, jak moc mně Vaše slova vždy pomáhají... Přeji Vám krásný týden, Dag.
 
před měsícem
Dr. Staněk
Dobrý den, Dag. Během dne se ozvu. Prosím mějte na paměti, že pokud jste jen na přípravcích Guareta a DietLine strava je prakticky bezezbytková. Pravidelnost ve vyprazdňování bývá narušena. Vlákninové přípravky Guareta má proto svůj smysl používat i z tohoto důvodu. Zvětší střevní obsah díky tomu, že jsou schopny vázat dobře vodu. Jsou také energetickým substrátem pro střevní mikrobiotu, která pak tvoří hlavni masu střevního obsahu. Jestli jídelníček dodržujete a váha stojí, nic se absolutně neděje. Častější vážení je demotivující a zbytečně může zkazit náladu. Jestli se dnes výrazněji ochladí a nebude teplo, čekal bych, že to s váhou směrem dolů zahýbe.
 
před měsícem
Saurah
Milý pane doktore, hlásím se s prosbou o vzorový jídelníček. Teď 3 dny stojím na váze přesně na deka (já vím, mám se vážit jednou týdně), ale to je opět ten můj problém se zácpou. Ani bylinky nepomáhají. No, ale nic nevzdám, s podporou Vašich laskavých komentářů, které si čtu v Poradně i zpětně, dál budu hubnout. Na zeleninu se moc těším :-). Moc Vás pozdravuji, děkuji, Dag.
 
před měsícem
Dr. Staněk
Dobrý den, Dag. Díky za dobrou zprávu. Doporučuji 2 pokrmy Guareta/DietLine Protein 20 stále do jídelníčku zařazovat, aby hubnutí pokračovalo. Je jedno co si z Guarety vyberete. Neměla byste ale konzumovat nic s odporem, ale pokud možno s chutí. Další 2 pokrmy byste si sestavovala podle vzorových rozpisů pomoci potraviny.cz, které vám pošlu mailem. Pokud se mi zítra ozvete, budu se snažit vám je poslat v sobotu během dne. Těšte se hlavně na masíčko a zeleninku z vašeho skleníku.
 
před měsícem
Saurah
Milý pane doktore, moc děkuji za vyčerpávající odpověď; manžel měl radost, že do chalupy nepřibyde opět nějaký přístroj, na který se bude časem pouze prášit :-). Také bych ráda s nadšením poděkovala za kokosový olej, ta vůně :-)! Kdybych nedržela dietu, pustila bych se do něj lžičkou. Takhle alespoň voním já sama, je hedvábný. Budu přemýšlet, čím bych udělala radost zase já Vám... DP12 mám za sebou, 4 kila dole. Dnes jsem začala DP7. Nejím houby, proto jsem hned první den zvolila kuře na houbách, ať to mám za sebou-snědla je také. Kuře bylo výborné. Od rána jsem přednášela pro učitele, s energií "na krém Stracciatellu" k snídani, bez hladu jsem vydržela i v tom vedru mluvit 4 hodiny. A v pohodě dořídila zpět domů, cestou nakoupila a nepodlehla žádným svodům. Protože týden je krátký, raději se zeptám hned: jak mám, prosím, pokračovat? Teď vážím 80kg, měřím 165. Když snížím váhu na 74kg, vím, že se už budu cítit příjemně, přesto bych ráda tu 70tku pokořila alespoň o kousek, 66-67 mně připadá ideální. V mládí jsem se vždy držela pod 58kg, ale to každodenní úsilí :-). Moc děkuji, pozdravuji Vás, Vaše spokojená Dag.
 
před měsícem
Dr. Staněk
Dobrý den, Dag. Úprava vody, která by byla vhodná k pití, není jednoduchý proces. Také proto, že v půdě, a to i ve spodních vrstvách či hlubinných vodách, přibývají nové kontaminanty, které není snadné z vody odstranit. Svého času jsem se zabýval i čistěním vody, protože jsem pracoval ve výrobnách infúzních roztoků. Měl jsem k dispozici chemické a mikrobiologické analýzy vody kdykoliv jsem potřeboval a získal jsem mnoho zajímavých poznatků. Přestože se od té doby úprava vody posunula o mnoho dál, každý způsob má své mouchy. Pokud chcete čistit ev. upravovat vodu správně, musíte vědět co vás čeká na začátku a jaká kvalita vody je požadována na konci. Pak můžete proces optimalizovat. Důležité je také včas vyměnit jednotlivé prvky umožňující dostat z vody všechny látky, které tam mít nechcete. Jejich kapacita ať už filtrační či třeba vazebná, se dříve nebo později vyčerpá. Čištění vody sestává z několika kroků a nemůže se jednat o pouhou filtraci ev. mikrofiltraci v pravém smyslu slova, pokud firma slibuje to, co píše. Z hlediska výživového a zdravotního je důležité, aby voda zároveň neztratila běžné minerální látky. Určitá míra mineralizace a vhodný poměr minerálních látek jsou tedy důležité parametry. Vyčištěná voda nevhodným způsobem ev. voda destilovaná je pro živý organismus problémem také. Kdyby měl výrobek tedy perfektně fungovat pro danou lokalitu, bylo by nutné vědět podrobné složení vody i její hlavní rizikové látky organického původu. Nemusí se zdaleka jednat jen o látky herbicidní a pesticidní či s estrogenním účinkem. Stačí když v okolí bude někdo spalovat (spaloval) plasty a odpad ev. sypat v dobré víře ještě popel do půdy. Protože nebezpečných kontaminantů ve vodě, půdě, vzduchu a potravinách bude z hlediska kvantity i kvality přibývat, způsob čištění ev. úpravy vody je nutné stále zdokonalovat. Jinak momentálně spíše doporučuji se držet názoru vašeho muže s tím, že převařování vody má svůj smysl a počínáte si racionálně. Díky oteplování stoupá riziko mikrobiologické závadnosti vody. Domnívám se, že pouhým zakoupením komerčně nabízeného filtračního zařízení není možné garantovat, že filtrovaná vodu bude zbavena všech kontaminantů do takové míry, že nebudou přispívat ke zdravotním komplikacím. Může být ale díky tomu v konkrétních případech vhodnější pro pití.
 
před měsícem
Saurah
Milý pane doktore, přesně taková jasná slova jsem potřebovala slyšet. Už nic nenahrazuji, nešidím. Jdu na čtvrté kilo a už na sobě cítím, jak mně je lehčeji. Hlad ustává, únava není tak velká, nálada se vylepšuje a přípravky Guareta mně chutnají; upravený krém Stracciatella od doby, kdy jsem ho jedla naposledy, je skvělý. Snídám v 10, oběd 13.30 (od 14ti jsem vždy učila, mám to tak leta), večeři a svačinu se snažím sníst do 19-20ti hodin. Děkuji! Ráda bych se zeptala na Váš názor na tento vodní filtr https://www.traminal.cz/vodni-filtry-berkey/. Jsme odkázáni na vodu ze studny, kterou převařuji a pokud ne, na kupovanou balenou. Manžel se k filtru staví skepticky (vystudoval chemickotechnologickou školu), já jsem za těch téměř 20 let životy na chalupě unavená z balíků vody-nakupuji výhradně sama. Moc Vám děkuji...
 
před měsícem
Dr. Staněk
Milá Dag. To jsou sice malé hříchy, budu-li mít na mysli nedodržování rozpisu. Celkový výsledek pak bude horší. Jinak to, co jste uvedla, se velmi hodí do redukčního jídelníčku, pokud budou porce přiměřené. Na počátku diety je vždy motivační, když vidíte, že váha poklesla o pár kilogramů během týdne. Aby pozvolna klesala, dietních chyb je třeba se zcela vyvarovat. Příroda se ošulit nedá. Pečivo je z výživového hlediska pro lidi trpící nadváhou bezcenné. Nemá žádný smysl je konzumovat a stojí za to přemýšlet, jak se mu v jídelníčku co nejvíce vyhnout a jak ev. co nejlépe vykompenzovat dietní prohřešky které zkrátka všichni více nebo méně děláme.
 
před měsícem
Dr. Staněk
Ne Dag. Jsem v osobním kontaktu s řadou zajímavých firem po celém světě a dostanu se tak k jedinečným ingrediencím díky tomu, že znám jejich skutečné a detailní fyzikální a chemické vlastnosti. Když dva dělají totéž nebývá to totéž. To platí i o složení kokosového tuku. Občas něco jen připravím pro rodinu nebo známé. Nemám ambice prodávat kosmetiku. Jestli myslíte poslední věty textu, často se stává, že lidé díky komerčním výrobkům redukční diety snadno váhu sníží, protože nemají problém být určitou dobu disciplinovaní. Neosvojí si ale zpravidla nové stravovací návyky a tak se váha brzy vrátí zpět. Nadváhu řeší opakovaně a snadno pomocí speciálních přípravků. Jiní s disciplínou válčí, ale pokud nakonec dosáhnou své cílové váhy, osvojí si řadu praktických znalostí a dovedností. Lépe se pak vyvarují nevědomých dietních chyb a třeba jim stačí váhu upravit jednou za 2-3 roky aby byli zdraví a nemuseli brát zbytečně léky na snížení krevního tlaku, kyseliny močové či krevního cukru. Nepochybně také snižují riziko minimálně některých onkologických onemocnění. Protože strava obsahuje stále více cizorodých látek, má střídmost v jídle smysl i z tohoto důvodu.
 
před měsícem
Saurah
Dobrý den, milý pane doktore. Chyby jsem tedy udělala už dvakrát za sebou: 6. a 7. den DP 12 místo koktejlu a večeře jeden den zeleninu, druhý kousek tuňáka bez oleje a také okurka a půl rajčete. Ještě že jste tak rychlý s odpovědí, dnes už striktně pouze DP 12, vydržím, potřebovala jsem od Vás srovnat. S tím mým milovaným pečivem to bude výhledově těžké, ale zatím budu řešit současnost. Objednám tedy na Vaši radu ještě DP na 7 dní. Poreferuji, jak půjde hubnutí, opět příští týden. Už nejsem alespoň tolik unavená jako první dny DP. Potom už budu moct přidávat nějaký svůj domácí dietní pokrm? Přeji Vám příjemný víkend, moc děkuji, Dag.
 
před měsícem
Saurah
Moc děkuji, pamne doktore :-). Na obličej používám vždy nějaký lepší Loreal, na něm vrásky téměř nemám... Jen jsem moc nerozuměla Vašim posledním dvěma větám. Vy vyrábíte dermatologické přípravky, které nejsou v prodeji, nebo ty ingredience do nich...? Jsem zvědavá, že :-).
 
před měsícem
Dr. Staněk
Dobrý den, Dag. Díky za report. Vypadá to nadějně a gratuluji ! Začátek je nejtěžší. Snažte se prosím plán dotáhnout do konce. Pokud vám nějaká přichuť nevyhovuje, volte jinou. Respektuje pravidla záměn. Po ukončení plánu si můžete dopřávat zeleninu v dostatečném množství a skleník manželovi vyprázdníte. Je skvělé, že máte doma svoji zeleninu. Pečivu, včetně chleba, se ale do budoucna vyhýbejte. Najděte si způsob stravování, ve kterém bude chléb zastoupen ve velmi skromném množství. Jinak váhu po zhubnutí neudržíte v rozumných mezích. Pokud máte problém dotáhnout celý Dietní plán, snažte se bez dietní chyby dotáhnout alespoň 9 dní. Pak je možné navázat Dietním plánem na 7 dní s různým obměnami v dalších dnech. Ty bychom museli již společně konzultovat mailem. Přesto by bylo dobré nějaké výrobky Guareta/DietLine v jídelníčku ponechat aby hubnutí pokračovalo. Držte se! Nepolevujte. Najděte si svoji cestu. Rovná cesta nemusí vždy vést k cíli.
 
Stránka 1 z 3

Centrum pro poruchy metabolismu a výživy

Poskytuje komplexní péči pro pacienty, kteří potřebují nutriční podporu.

Kontakt  |  Napsali o nás

Jak zhubnout

Diet Guareta
© 2011 Dr. Staněk spol. s.r.o.| Vytvořila V3Net.cz - webové prezentace na míru Nahoru