V košíku nejsou žádné položky. Jak nakupovat?

Flavonoidy- přírodní látky nejen proti otokům a tlumení zánětu

Flavon

Flavonoidy patří do obrovské skupiny polyfenolických přírodních látek a odhaduje se, že jich zatím bylo chemicky identifikováno okolo 4000. Jsou to zpravidla barevné látky, které se všeobecně vyskytují zejména v povrchových pletivech vyšších rostlin. V rostlinném těle plní celou řadu funkcí a zasahují například do dějů souvisejících s růstem a reprodukcí či se podílejí na ochraně před nemocemi a predátory.

Flavonoidy dělíme do 6 skupin:

  1. Flavonoly¨
  2. Flavony
  3. Isoflavony¨
  4. Flavanony
  5. Antokyanidiny¨
  6. Flavanoly

Nejdůležitějším zástupcem flavanolů je kvercetin, který je všudypřítomný v ovoci a zelenině. Společně s dalšími je vázán na sacharidy a vyskytuje se proto ve formě glykosidů. Od kvercetinu je odvozen rutin, který je asi nejznámějším flavonolem a obsahuje jej známý léčivý přípravek Ascorutin , který obsahuje ještě vitamin C. Rutin a kvercetin jsou účinnými prostředky proti zvýšené lámavosti krevních vlásečnic. Příznivě tak ovlivňují mikrocirkulaci krve a tím i látkovou výměnu v postižených tkáních.

Citrusové ovoce obsahuje zase flavony. Patří mezi ně zejména diosmin , hesperidin a naringin. Také tyto látky zlepšují nepříjemné příznaky chronické žilní nedostatečnosti. Osvědčily se i u zhoršené funkce lymfatického systému.

I extrakt z kaštanu obsahuje flavonoidní látky, které patří do skupiny antokyanidinů a společně se saponinem aescinem působí protizánětlivě a proti otokům, podporuje vstřebávání krevních podlitin. Jsou účinným prostředkem proti symptomům chronické žilní nedostatečnosti a zánětům pohybového aparátu. Používá se u hemeroidů.

Kombinací flavonoidních látek s dalšími přírodními látkami, jako jsou například saponiny, můžeme zesílit jejich pozitivní vliv na určité zdravotní obtíže. Například extrakt z listnatce obsahuje saponiny ruscogenin a neoruscogenin, které se rovněž osvědčily při chronické žilní nedostatečnosti, pocitu těžkých nohou, hemeroidech či zvýšené krvácivosti způsobené zvýšenou lomivosti krevních vlásečnic. Kombinací s vitaminem C, který je obsažen například v extraktu ze šípku, docílíme zase větší antioxidační účinnosti tohoto vitamínu.

Při redukční dietě můžeme získat dostatečný příjem flavonoidů, jak pomocí doplňků stravy (ParalékárnaFlavonoidy), tak konzumací zejména zeleniny, které si můžeme dopřát výrazněji více než ovoce. Také čaj a káva jsou důležitým zdrojem flavonoidů a jiných polyfenolů. Velmi vysoký obsah flavonoidů zeleného čaje obsahuje doplněk stravy (Paralékárna SlimTea).

Článek napsal:

Je absolventem Farmaceutické fakulty v Hradci Králové – obor klinická farmacie. V roce 1984 získal doktorát v oboru farmaceutická chemie a farmakologie. V letech 1984-1990 pracoval v nemocničním lékárenství a zabýval se vývojem a podporou klinické výživy v léčebné nemocniční praxi. V letech 1991-1996 pracoval ve farmaceutickém průmyslu. Od roku 1997 je soukromým podnikatelem a zabývá se vývojem přípravků a léčebných postupů pro dietní léčbu obezity a snižování nadváhy.

Komentáře:

Tento článek ještě neobsahuje žádné komentáře. Buďte první, kdo odpoví!

Centrum pro poruchy metabolismu a výživy

Poskytuje komplexní péči pro pacienty, kteří potřebují nutriční podporu.

Kontakt  |  Napsali o nás

Jak zhubnout

Diet Guareta
© 2011 Dr. Staněk spol. s.r.o.| Vytvořila V3Net.cz - webové prezentace na míru Nahoru