V košíku nejsou žádné položky. Jak nakupovat?

Hledáte vhodné prebiotikum - vyzkoušejte STIMULSIN neo

Stimulsin NEO

Jaké jsou β-glukany obsažené ve Stimulsinu NEO:

β-glukany patří mezi polysacharidy a nacházejí se v níže uvedené chemické struktuře v buněčných stěnách vyšších rostlin a v semenech obilovin (ječmen, oves). Skládají se z glukózových jednotek. Jednotlivé molekuly glukózy jsou spojeny na stejné straně (β). Chemická struktura obsahuje vazby β-(1→3), β-(1→4)-D- glukany, nebo β-glukany se smíšenými vazbami. Na strukturu glukanů se váží různé sacharidové, proteinové či jiné organické struktury, které mohou do jisté míry ovlivňovat jejich biologickou aktivitu. Těchto poznatků je využito při výrobě Stimulsinu NEO, kdy při izolaci β-glukanů nedochází k jejich vysušení (zůstávají v koloidním prostředí) a tím k narušení jejich prostorové struktury a přirozených vazeb. Molekulová hmotnost těchto látek se pohybuje ve velmi širokých mezích od desítek až tisíců kDa. Rozpustnost ve vodě závisí na charakteru vazeb a nejlépe jsou rozpustné smíšené polymerní řetězce ze skupiny obsahující 30% vazeb β-(1→3) a 70% vazeb β-(1→4). Obecně jsou β-glukany z části rozpustnou a z části nerozpustnou vlákninou potravy. Stimulsin NEO pak obsahuje vysoký podíl rozpustného polysacharidu. Chemická struktura β-glukanu s vazbami β-(1→3), která je navíc formována do lineárního spojení, je nositelem přímého imunostimulačního účinku. Řetězce se smíšenými vlastnostmi se pak chovají jako rozpustná viskózní vláknina s prebiotickým účinkem, který ovlivňuje slizniční imunitní systém trávicího ústrojí. Dochází tak k zvýšení přirozené ochrany proti sebepoškozujícím zánětlivým reakcím, proti patogenním mikroorganismům i proti neškodným antigenům z vnějšího prostředí.

Shrnutí hlavních fyziologických účinků rozpustných β-glukanů:

 1. Zpomalení vyprazdňování žaludku má velký vliv na regulaci příjmu potravy. Přestože je tento účinek běžně vlákninám přisuzován, většina z nich nijak vyprazdňování žaludku neovlivňuje. Zpomalení vyprazdňování žaludku může být způsobeno tím, že některé vlákniny v něm dovedou zpomalit trávení potravy. To je charakteristické právě pro rozpustnou viskózní frakci β-glukanů.
 2. Zvětšení objemu stolice a její konzistence působí příznivě na vyprazdňování a zajištění pravidelnosti.
 3. Ovlivnění glykémie je způsobeno zpomalením trávení sacharidů znepřístupněním potravy trávicím enzymům a zmenšením absorpční plochy. Rozpustné β-glukany tak mohou významně snížit glykemický index potravy a hodnotu postprandiální glykémie.
 4. Vliv na snížení hladiny cholesterolu je vysvětlován jednak mírným snížením vstřebávání tuků znesnadněním jejich emulgace, ale zejména pak spomalením zpětného vstřebávání žlučových kyselin, ze kterých se cholesterol v játrech může znovu vytvářet.
 5. Snížení zpětného vstřebávání žlučových kyselin se vysvětluje zmenšením absorpční plochy. Určitou roli by mohla hrát také mikroflóra trávicího ústrojí, jejíž složení a celkový stav mohou β-glukany ovlivňovat. Střevní mikroflóra například hraje zásadní roli při tvorbě kyseliny deoxycholové z kyseliny cholové.
 6. Prebiotický, imunomodulační a antialergický účinek – β-glukany jsou důležitým energetickým zdrojem pro střevní mikroflóru, jejíž růst tak podporují. To je významné pro správnou funkci mikroflóry trávicího ústrojí a slizničního imunitního systému v něm. Imunomodulační a antialergický účinek je pak pravděpodobně uplatňován prostřednictvím stimulace některých typů cytokinů a odlišném ovlivnění Th1 a Th2 lymfocytů.

Ve kterých případech doporučuji Stimulsinu NEO užívat jako doplněk stravy:

 • při alergických onemocněních.
 • při průduškovém astmatu.
 • při častých infekcích horních cest dýchacích a po opakovaném užívání antibiotik.
 • při zánětlivých onemocněních trávicího ústrojí (nespecifické střevní záněty) v klidovém období.
 • při poruchách vyprazdňování (průjem, zácpa). Průjmy způsobené radioterapií.
 • při neurocirkulační astenii.
 • při premenstruačním syndromu.
 • při zvýšené hladině cholesterolu a krevních tuků.
 • při metabolickém syndromu.
 • při některých kožních onemocněních (ekzémy, psoriasis, lichen planus).

Článek napsal:

Je absolventem Farmaceutické fakulty v Hradci Králové – obor klinická farmacie. V roce 1984 získal doktorát v oboru farmaceutická chemie a farmakologie. V letech 1984-1990 pracoval v nemocničním lékárenství a zabýval se vývojem a podporou klinické výživy v léčebné nemocniční praxi. V letech 1991-1996 pracoval ve farmaceutickém průmyslu. Od roku 1997 je soukromým podnikatelem a zabývá se vývojem přípravků a léčebných postupů pro dietní léčbu obezity a snižování nadváhy.

Komentáře:

Tento článek ještě neobsahuje žádné komentáře. Buďte první, kdo odpoví!

Centrum pro poruchy metabolismu a výživy

Poskytuje komplexní péči pro pacienty, kteří potřebují nutriční podporu.

Kontakt  |  Napsali o nás

Jak zhubnout

Diet Guareta
© 2011 Dr. Staněk spol. s.r.o.| Vytvořila V3Net.cz - webové prezentace na míru Nahoru