V košíku nejsou žádné položky. Jak nakupovat?

Aspartam – bezpečné nebezpečí

Aspartam-vzorec

Cukr je po několik desetiletí nahrazován v určitých potravinářských výrobcích aspartamem za účelem snížení příjmu sacharidů a energie.
S každým příchodem nového sladidla na světový či místní trh se objevují neustále stejná tvrzení o jeho škodlivosti...

Je tomu skutečně tak?

Kvalitní aspartam je chuťově skvělé, lety ověřené náhradní sladidlo. Jeho molekula je dipeptid. To znamená, že je složena ze dvou aminokyselin. Ty se nazývají fenylalanin a kyselina asparagová. Tyto aminokyseliny patří mezi stavební kameny každé bílkoviny. Výrobky s aspartamem by neměli konzumovat lidé, kteří trpí vzácným metabolickým onemocněním, které se nazývá fenylketonurie a při které je narušen metabolismus fenylalaninu.

Dieta těchto lidí spočívá v tom, že musí snížit konzumaci bílkovin na nezbytné minimum a volit takové potraviny, které obsahují bílkoviny s nižším obsahem fenylalaninu.

Každá látka, ať už přírodní či syntetická, je při určité konzumované dávce pro živý organismus riziková. Obecně se pro každou novou látku stanovuje akutní (při jednorázovém podání) a chronická (při dlouhodobém podávání) toxicita. I z tohoto pohledu je tato látka velmi bezpečná.

Protože je trh s náhradními sladidly velmi zajímavý a stále se objevují na trhu nová sladidla (sukralóza, stevia, polyoly), je samozřejmě snahou jejich výrobců aspartam z potravinářských výrobků vytěsnit a zvýšit svůj podíl na trhu náhradních sladidel, který je mimořádně atraktivní. A tak se bojuje, jak se dá. Aspartamu se proto vyčítá, že při jeho odbourávání vzniká metanol, jehož metabolit (formaldehyd) je látka neurotoxická (metanol se metabolizuje především v játrech pomocí enzymu alkohodehydrogenázy na formaldehyd. Ten se dále přeměňuje pomocí aldehyddehydrogenázy a dalších enzymů na kyselinu mravenčí. Ta se pak oxiduje na oxid uhličitý).

Při těchto argumentech se však nebere v potaz, kolik aspartamu se denně konzumuje a jaké množství metanolu tak v těle může vzniknout. Určitě je tato dávka mnohem menší než dávka metanolu, která v těle vzniká například každodenním trávením běžné vlákniny, která se nazývá pektin a kterou obsahuje každé ovoce (odštěpením metoxylové skupiny, kterou obsahuje i aspartam vzniká kyselina pektinová a metanol).

To však neznamená, že by mělo vzniknout hnutí za zakázání konzumace ovoce. I tato dávka metanolu je pro tělo zcela zanedbatelná a nemůže vyvolat vedlejší účinky.
Každou látku je tedy třeba posuzovat i z hlediska dávky a účinku, což kritici úmyslně nebo z neznalosti často nedělají.

Budeme-li se držet základních výživových doporučení a vyvarujeme se jakéhokoliv jednostranného stravování, lze považovat všechny přídatné látky včetně aspartamu za látky bezpečné. To platí za předpokladu, že i výrobci potravin budou dodržovat potravinářské předpisy a respektovat určitá omezení, která pro přídatné látky existují.

Článek napsal:

Je absolventem Farmaceutické fakulty v Hradci Králové – obor klinická farmacie. V roce 1984 získal doktorát v oboru farmaceutická chemie a farmakologie. V letech 1984-1990 pracoval v nemocničním lékárenství a zabýval se vývojem a podporou klinické výživy v léčebné nemocniční praxi. V letech 1991-1996 pracoval ve farmaceutickém průmyslu. Od roku 1997 je soukromým podnikatelem a zabývá se vývojem přípravků a léčebných postupů pro dietní léčbu obezity a snižování nadváhy.

Komentáře:

8 years ago
Dr. Staněk
Odpověď pro uživatele george:
Účelem použití náhradních sladidel není neomezená náhrada cukru. Měly by být používány ke snížení příjmu jednoduchých sacharidů ( tím i energetické hodnoty) u určitých potravinářských výrobků od kterých se očekává sladká chuť a které jsou běžně či masově konzumovány. Cílem by mělo být zlepšení celkového zdraví. Kdo je zdravý, netrpí nadváhou a stravuje se skromně, ten si může sladkostí dopřát více. Med považuji k oslazení za lepší alternativu než je sacharóza (řepný, třtinový, javorový cukr či sirup), pokud někdo netrpí přecitlivělostí na některou z jeho složek a je opravdu medem. Nemyslím si, že náhradní sladidla jsou hlavním zdravotním problémem konzumní společnosti a že by se jim mělo věnovat více pozornosti než je ze zdravotního hlediska nutné. Komu vadí, ten je konzumovat nemusí. Komu mohou pomoci od nadváhy či obezity, nechť takové výrobky vyhledává a vhodně zařazuje do jídelníčku. Určitě je správný čas k tomu, aby už lidé dokázali dotáhnout do konce, kromě konzumu a hladomoru, i jinou alternativu pro lidské bytí aby tak věci materiální (zastoupené významně i jídlem, cigaretami a alkoholem) ztratily něco na svém výsadním postavení v žebříčku lidských hodnot. Třeba by potom zmízely ze světa i náhradní sladidla.Snad tomu velikonoční svátky trochu napomohou...
 
8 years ago
george
Když tak sleduji nejen názorovou složitost této problematiky umocněnou, jak píšete často účelovým tvrzením dodavatelů náhradních sladidel, docházím k názoru, že přes všechny výhrady zastánců zdravé výživy vůči konzumaci medu zůstává toto sladidlo v malém množství nejlepší nabídkou k uspokojení chuti na sladké.
 
Zapojte se do diskuze. Přidat nový komentář.

Centrum pro poruchy metabolismu a výživy

Poskytuje komplexní péči pro pacienty, kteří potřebují nutriční podporu.

Kontakt  |  Napsali o nás

Jak zhubnout

Diet Guareta
© 2011 Dr. Staněk spol. s.r.o.| Vytvořila V3Net.cz - webové prezentace na míru Nahoru